Қазақ күресі

Қазақ күресі — қазақтың ұлттық күресі. Қазақ күресі қазақтардың ең көне спорт түрлерінің бірі. Қазіргі Қазақстанда бұл жекпе-жек өнер үлкен сұранысқа ие, ал қазақ күресі бойынша жарыстар мерекелер мен салтанаттарда жүргізіледі. 1938 жылдан бері республикалық жарыстар бағдарламасына кіреді. 2016 жылы ЮНЕСКО, толеранттылық, ізгі ниет және ынтымақтастыққа принциптеріне негізделген қауымдарды арасындағы қатынастарды нығайтуға әсерін атап өте отырып, қазақша күресті адамзаттың материалдық емес мәдени мұрасының репрезентативтік тізіміне енгізді[Бұрын қазақша күресте жас, салмақ шектеулері ескеріле бермейтін. Қазіргі уақытта осы спорт түрінде бірыңғай спорт киімі және күрес жүргізу техникасына қатысты белгіленген белгілі бір ережелер бар. Қазақ күресінен балуанның киімі самбошы киімімен біршама ұқсас. Самбодан айырмашылығы, қазақша күресте шапан қысқа жең, иықтарында шағын жапсырмалары бар (ұстасу үшін). Кеудеше аса берік материалдан тігіледі.Белден және белден жоғары кез келген ұстасуға рұқсат етіледі. Ұстасудың мақсаты — қарсыласының жауырынына тастау.

 

Қазақ күрес бөлімшесінде екі жаттықтырушы – оқытушы қызмет атқарады . Бөлімшеде 2019-2020 оқу жылында алғашқы даярлау тобы-2, оқу-жаттығу тобы-3, спорттық жетілдіру тобы – 1.
Қаусов Жасұлан Әбілқасымұлы- білімі арнайы жоғары ,біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы.
Алтынбеков Руслан Айдосұлы-білімі арнайы жоғары ,біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ жаттықтырушы.
2019 жылы 22 спорт шеберіне кандидат дайындалды.

1.jpg
2.jpg

Жаттықтырушы - Қаусов Жасұлан

Kausov2.jpg
Қаусов Жасұлан Әбілхасымұлы 1985 жылы 11 шілдеде Тереңөзек кентінде дүниеге келген. Ұлты қазақ. Білімі жоғары. 2006-2009 жылдары Қызылорда қаласындағы Қорқыт Ата атындағы мемлекеттік университетінің «Дене шынықтыру және спорт» мамандығы бойынша бітірген.
Қазақ күресінен облыстық жарыстардың жүлдегері. 2000 жылы Қызылорда қаласында өткен балалар мен жасөспірімдер спорт мектептері арасындағы біріншіліктің жеңімпазы. 2002 жылы қазақ күресінен Қарағанды қаласының чемпионатының ІІІ орын иегері. 2006 жылдан бастап аудандық балалар мен жасөспірімдер спорт мектебіне қазақ күресінен жаттықтырушы болып жұмысқа тұрған. Қазіргі таңда жаттықтырған шәкірттері аудандық, облыстық, республикалық жарыстардың жеңімпазы. 2007 жылы Жамбыл облысында қазақ күресінен өткен Халықарлық турнирде Р.Алтынбеков Іорынды жеңіп алды. 2008 жылы Атырау қаласында өткен республикалық мектеп оқушылары арасындағы спрартакиядасында ІІІ орынды иеленді. 2012 жылы Павлодар қаласында Қазақстан Республикасының чемпионатында жасөспірімдер арасында өткен белбеу күресінен М.Сламбекова І орынды, Ш.Уалиханов, Ж.Жақсымбетовтер ІІ орынды жеңіп алды.

Қазақ күрес жаттықтырушы-оқытушысы Ж.Қаусовтың тәрбиешілері -ресми халықаралық жарыстарға қатысуы

Жыл

Спортшының Т.А.Ә.

Туған жылы

Жарыстардың атауы

Бағдарламаның түрі

Иеленген орны

2012

Жақсымбетов Ерсұлтан

1996

1995-96 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

І

2012

Уалиханов Шоқан

1996

1995-96 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2012

Бөлебай Дулат

1997

1995-96 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2012

Мырзабеков Абылай

1997

1995-96 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2012

Сағымбай Бағдаулет

1998

Дзюдодан 1998-99 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

І

2012

Қазалиева айжан

1998

Дзюдодан 1998-99 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2012

Айбеков Айдос

1999

Дзюдодан 1998-99 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2012

Сағымбай Бағдаулет

1998

Дзюдодан 1997-98 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2012

Қазалиева Айжан

1998

Дзюдодан 1997-98 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2012

Смайлов Айсерік

1997

Дзюдодан 1997-98 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2012

Өмірзақов Рамазан

1997

Дзюдодан 1997-98 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2012

Жарболов Марал

1997

Дзюдодан 1997-98 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2013

Жақсымбетов Ерсұлтан

1996

Қ/күресінен 1996-97ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

І

2013

Бөлебай Дулат

1997

Қ/күресінен 1996-97ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2013

Смайлов Айсерік

1997

Қ/күресінен 1996-97ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2013

Ыдырысов Диас

1996

Қ/күресінен 1996-97ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2013

Жарболов Марал

1997

Қ/күресінен 1996-97ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2013

Смайлов Айсерік

1997

Қ/күресінен 1998-99ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2013

Сағымбай Бағдаулет

1998

Қ/күресінен 1998-99ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2014

Жақсымбетов Ерсұлтан

1996

1995-96ж.т.ж жастар арасындағы облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2014

Уалиханов Шоқан

1996

1995-96ж.т.ж жастар арасындағы облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2014

Сағымбай Бағдаулет

1998

1995-96ж.т.ж жастар арасындағы облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2014

Сабыров Әділет

1996

1995-96ж.т.ж жастар арасындағы облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2014

Хабибуллаев Дәулет

2000

Қ/күресінен 1999-2000 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2014

Сейілхан Ардақ

1999

Қ/күресінен 1999-2000 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2014

Хабибуллаев Дәулет

2000

Дзюдодан 1999-2000 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

І

2014

Сейілхан Ардақ

1999

Дзюдодан 1999-2000 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2014

Ыдырысов Диас

1996

Дзюдодан 1999-2000 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2014

Жақсымбетов Ерсұлтан

1996

Жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыстық біріншілік

Облыстық

І

2014

Хабибуллаев Дәулет

2000

Жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыстық біріншілік

Облыстық

І

2014

Уалиханов Шоқан

1996

Жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыстық біріншілік

Облыстық

ІІ

2014

Сағымбай Бағдаулет

1998

Жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыстық біріншілік

Облыстық

ІІ

2014

Сабыров Әділет

1996

Жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыстық біріншілік

Облыстық

ІІ

2014

Ыдырысов Диас

1996

Жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыстық біріншілік

Облыстық

ІІІ

2014

Мүбараков Диас

1999

Жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыстық біріншілік

Облыстық

ІІІ

2014

Өмірзақов Рамазан

1997

Жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыстық біріншілік

Облыстық

ІІ

2015

Хабибуллаев Дәулет

2000

Қ/күресінен 2000-01 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

І

2015

Жұманов  Нұртуған

1999

Қ/күресінен 1998-99 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2015

Хабибуллаев Дәулет

2000

Қ/күресінен 2000-01 ҚР чемпионаты

Республикалық

І

2015

Хабибуллаев Дәулет

2000

Дзюдодан 2000-01 ж.т.ж. ҚР чемпионаты

Республикалық

І

2015

Айдарбеков Дінмұхаммед

2002

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2015

Қошқаров Ерсұлтан

2002

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2015

Бақытжанв Әлішер

2003

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2015

Әміртеміров Әлихан

2002

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2015

Есенгелді Нұрасыл

2003

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2015

Хабибуллаев Дәулет

2000

Дзюдодан 2000-01 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

І

2016

Ыдырысов Диас

1999

Қ/күресінен 1999-2000 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2016

Бегалыұлы Бекұлан

2002

Қ/күресінен 2003-04 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

І

2016

Қошқаров Ерсұлтан

2002

Қ/күресінен 2003-04 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

І

2016

Серіков Саят

2003

Қ/күресінен 2003-04 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2016

Есенгелді Ернар

2003

Қ/күресінен 2003-04 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2016

Айдарбеков Дінмұхаммед

2002

Қ/күресінен 2003-04 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2016

Есенгелді Нұрасыл

2002

Қ/күресінен 2003-04 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2016

Қошқаров Ерсұлтан

2002

Дзюдодан 2003-04 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

І

2016

Серіков Саят

2003

Дзюдодан 2003-04 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2016

Бегалыұлы Бекұлан

2002

Дзюдодан 2003-04 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2016

Айдарбеков Дінмұхаммед

2002

Дзюдодан 2003-04 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2016

Хабибуллаев Дәулет

2000

Дзюдодан 2000-01 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2017

Бақытшанов Әлішер

2003

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2017

Қошаров Ерсұлтан

2002

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2017

Айдарбеков Дінмұхаммед

2002

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2017

Бақытшанов Әлішер

2003

Дзюдодан 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2017

Қошқаров Ерсұлтан

2002

Қ/кресінен жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыс біріншілігі

Облыстық

І

2017

Серіков Саят

2003

Қ/кресінен жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2017

Айдарбеков Дінмұхаммед

2002

Қ/кресінен жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2017

Бақытшанов Әлішер

2003

Қ/кресінен жастар мен жасөспірімдер арасындағы облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2017

Айдарбеков Дінмұхаммед

2002

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІІ

2017

Бақытшанов Әлішер

2003

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

І

2017

Серіков Саят

2003

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2017

Бегалыұлы Бекұлан

2002

Қ/күресінен 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

2017

Бақытшанов Әлішер

2003

Дзюдодан 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

І

2017

Бегалыұлы Бекұлан

2002

Дзюдодан 2002-03 ж.т.ж. облыс біріншілігі

Облыстық

ІІ

Байланысу

Мекен-жайы: Сырдария ауданы, Тереңөзек кенті, Амангелді көшесі №3А

Байланыс телефоны, факс: 8 /724 36/ 21-9-00

Электрондық адрес: sirdariasport_sh@mail.ru

Мектеп директоры Есенов Бағдат Мырзалыұлы, ұялы тел: 87755255201

 

Спорт түрлері

  • Таэквондо
  • Еркін күрес
  • Қазақ күресі
  • Футбол
  • Волейбол
  • Көкалдағы хоккей
  • Тоғызқұмалақ
  • Гандбол
  • Дзюдо
  • Жеңіл атлетика
  • Ауыр атлетика
Сайт создан by Tenetex

Search